2023-02-01

Trendy w projektowaniu stron internetowych w 2023

Strony internetowe
Jesteś tutaj:

Iść z duchem czasu… tak łatwo powiedzieć, natomiast trudno zrobić. Tak samo trudno nadążyć nad aktualnymi trendami projektowania stron internetowych. Masa nowych technologii, narzędzi i informacji, przez które ciężko przebrnąć, a pytania wręcz się mnożą.
Dzisiaj odpowiemy Ci na większość z nich, a zwłaszcza na co stawia w 2023 przy projektowaniu stron internetowych.

Użyteczność

Użyteczność jest jednym z aspektów, którym zdecydowanie kierujemy się w trakcie projektowania witryny dla klienta i, który dalej jest na czasie w 2023. Strony internetowe powinny być łatwe w nawigacji i umożliwiać użytkownikom łatwe i szybkie znalezienie informacji, których szukają. Ważne jest, aby zapewnić logiczną strukturę i układ strony oraz aby unikać nadmiernej ilości reklam i elementów, które mogą rozpraszać użytkownika.

Najprościej ujmując, klient wchodzący na Twoją stronę internetową ma dostać to, czego chce, czyli informacje, a nie zbędne fajerwerki. Czasami nie trzeba rozszczepiać atomu, tylko podejść do sprawy pragmatycznie.

Responsywność

Absolutny must-have w dzisiejszych czasach. 

W dobie coraz większej liczby urządzeń mobilnych, ważne jest, aby strony internetowe były responsywne i dostosowywały swój wygląd do różnych rozmiarów ekranów. Responsywność umożliwia użytkownikom łatwe i wygodne korzystanie ze strony zarówno na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych. Z tego powodu kładziemy ogromny nacisk na poprawne wyświetlanie treści na stronach internetowych.

Większość informacji przyswajamy w biegu, w dodatku z użyciem urządzeń mobilnych. Poprawne wyświetlanie się contentu na Twojej stronie internetowej jest czymś czego nie można bagatelizować.

Estetyka

Estetyka jest niezwykle ważna dla pierwszego wrażenia, jakie wywierają strony internetowe na użytkownikach. Właściwe dobranie kolorów, typografii i elementów graficznych pomaga budować pozytywne wrażenie i zachęcać użytkowników do dalszego korzystania ze strony. Na pewno zdarzyło Ci się wylądować na stronie, która zabiła Twoją duszę w pierwszej sekundzie.

Koniec z czasami, kiedy kontrast i tandetne efekty walczą o przykucie uwagi użytkownika na stronie internetowej.

Duża typografia

Nawiązując do poprzedniego punktu, rok 2023 przynosi nam dużą typografię ciekawych fontów. Co to znaczy? Oznacza to eksperymentalne użycie zupełnie innego, czasami odręcznego fontu niż na całej witrynie internetowej, w celu podkreślenia unikatowości witryny, a czasami jej artystycznemu duchowi.

Próba nie strzelba. Czasami trzeba użyć niekonwencjonalnych praktyk w celu wyróżnienia się i swojej marki.

Asymetryczne układy

Asymetryczne układy contentu, w celu skupienia uwagi użytkownika? Ciekawy pomysł. Tego typ układ pomoże zwiększyć zainteresowanie i atrakcyjność strony internetowej, ale tylko wtedy, gdy nie będziemy go nadużywać. Użycie tego zabiegu z nadmiarem spowoduje, że strona będzie wyglądać na niedopieszczoną i niechlujną.

Używaj asymetrycznych układów z rozwagą, w przeciwnym razie możesz osiągnąć efekt przeciwny do zamierzonego.

Podsumowanie

Rok 2023 ma być rokiem użytkownika i przez ten pryzmat mają być tworzone strony internetowe. Trzeba być świadomym, że ciężko jest sprostać wszystkim oczekiwaniom, więc najprościej postawić na prostotę i zadbać o poprawne wyświetlanie się strony internetowej dla wszystkich urządzeń, a użytkownicy witryny odpowiedzą sami, czy to dobra ścieżka.