Blog zespołu Wasys.pl

Śledź nasze najnowsze treści...

Instalacja Wordpress'a krok po kroku

Witam Cię bardzo, bardzo serdecznie! Czy masz świadomość, że po dzisiejszym artykule będziesz mieć już stronę internetową? Rewelacja prawda? Pewnie, o ile masz już domenę i hosting dla swojej strony internetowej! Zakładam, że wiesz co nie co o tych pojęciach, ponieważ były one omawiane w poprzednich częściach cyklu „Jak założyć stronę internetową”. Dzisiaj zajmiemy się najbardziej znanym, darmowym CMS’em, który na pewno obił Ci się o uszy. Mianowicie mowa o Wordpress’ie. Przeprowadzę Cię krok po kroku po procesie instalacji i spróbuję zapobiec problemom, które mogą Cię ewentualnie spotkać. Gotów? A więc bez zbędnego zamieszania - zaczynamy!


1. Wordpress – co to takiego?

Zacznijmy od tego czym jest w ogóle Wordpress. Powstał jako platforma blogowa, lecz z czasem stał się jednym z czołowych cms’ów do tworzenia zwykłych stron www, sklepów online, czy ogromnych serwisów internetowych. Siłą tej platformy jest olbrzymie wsparcie, prostota, ogromna ilość wtyczek (tzw. dodatków) i to, że jest całkowicie bezpłatna. Płacimy jedynie za wtyczki i szablony, które chcemy sobie kupić lub są nam po prostu niezbędne.

Co jest jeszcze zaletą Wordpress’a? To, że zwykły śmiertelnik bez znajomości krzty HTML, CSS itp. może stworzyć swoją własną stronę internetową i to za darmo!

Jak wspominałem wcześniej Wordpress jest cms’em, a cóż to takiego? Otóż śpieszę Ci z pomocą. To po prostu system zarządzania treścią, który pozwala zwykłym ludziom, a nie tylko programistom założenie strony internetowej, późniejszą rozbudowę oraz oferuje panel zarządzania tymi elementami!

Dzięki cms’owi możesz zmienić szablon na swojej stronie, dodać interesującą Cię sekcję, przejrzeć swoje aktualne wpisy i dokonać w nich zmian, dodawać różnego rodzaju dodatki wspomagające pracę Twojej witryny oraz wiele, wiele innych rzeczy.


2. Wymagania

Jak przystało na wszystko, Wordpress też ma swoje wymagania. Pierwsza rzecz jakiej potrzebuje to obsługa PHP i MySQL przez nasz hosting. PHP jest językiem skryptowym, w którym został napisany Wordpress, a MySQL to system zarządzania relacyjnymi bazami danych. Traktuje ostatnie zdanie jako ciekawostkę, ponieważ dzisiaj nie jest to tematem naszych rozważań, a poza tym może Cię to wcale nie interesować. W zależności od wersji Wordpress’a, którą chcemy zainstalować, zależy wersja PHP i MySQL jaką powinien obsługiwać nasz serwer. Zdarzyć się może, że Twoja wersja nie będzie kompatybilna i koniecznością będzie aktualizacja. Jak to zrobić? Może to się różnić w zależności od wynajmowanego przez Ciebie hostingu, więc jeśli taka sytuacja nastąpi, zachęcam do przejrzenia wątków na ten temat. Mimo to zamieszczam poniżej małą instrukcję jak sprawdzić wersję PHP w prosty sposób. W przypadku większych firm hostingowych zmiany dokonuje się w panelu administracyjnym serwera w bardzo prosty sposób. Możesz mieć też pewność, że jeśli wersja Twojego PHP lub MySQL będzie nieodpowiednia, otrzymasz odpowiedni komunikat w trakcie instalacji Wordpress’a.

Aby sprawdzić wersję php musisz zacząć od stworzenia pliku testującego o rozszerzeniu „.php” przykładowo „test.php”. Możesz to zrobić chociażby w notatniku. Otwórz notatnik, następnie dodaj jedną linijkę i zapisz jako test.php.

WordPress php version

Kolejnym krokiem jest wrzucenie stworzonego pliku testowego na swój serwer w podkatalog domeny o nazwie public_html. Zrobić to możesz za pomocą klienta FTP w swoim panelu administracyjnym wykupionego hostingu. W moim przypadku wygląda to tak jak poniżej na screenie.


WordPress kopiowanie plików na serwer

Po wrzuceniu pliku w odpowiednie miejsce możesz sprawdzić z jakiej wersji PHP korzysta Twój serwer. Aby to zrobić wpisz w wyszukiwarce następujący adres: twojadomena.pl/test.php. Twoim oczom powinna ukazać się długa lista ze specyfikacją php. Zamieszczam tylko górną część wyświetlonej litanii na temat wersji PHP.


WordPress php version

Warto zaktualizować wersję PHP jeśli jest ona niższa od wersji 7.1. Dlaczego? Ponieważ niższe wersje tego języka skryptowego nie są już wspierane i mają sporo dziur, a co za tym idzie – nasze bezpieczeństwo leci w dół.


3. Baza danych dla WordPress'a

Wordpress wymaga MySQL nie bez powodu, ponieważ potrzebna jest baza danych do instalacji tego CMS’a. Co należy w takiej sytuacji zrobić? Otóż należy skorzystać z panelu administracyjnego swojego hostingu. Następnie przejść do zakładki z zarządzaniem bazami danych MySQL. W każdym hostingu troszeczkę inaczej to wygląda, więc zachęcam do szukania, taka opcja na pewno jest! U mojego aktualnego dostawcy musiałem przejść najpierw do interesującej mnie domeny, a następnie do zakładki „zarządzaj bazami MySQL”. Aby utworzyć bazę musisz podać jej nazwę, nazwę użytkownika oraz hasło, będzie Ci to potrzebne do instalacji Wordpress’a. Po pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku o utworzenie bazy danych przez Twój hosting, możesz przejść do następnego kroku.


Baza danych WordPress

4. Pliki instalacyjne

Do instalacji Wordpress’a można podejść na dwa sposoby tj. poprzez instalację ręczną z edycją pliku wp-config.php lub drugim sposobem poprzez podawanie wszystkich danych konfiguracyjnych podczas instalacji. Dzisiaj zajmiemy się tą pierwszą, ponieważ jest pewniejsza i działa na wszystkich serwerach. W przypadku drugiej zdarzyło mi się nie raz skończyć instalację zwykłym niepowodzeniem. Zacznijmy od zdobycia plików instalacyjnych, a można je pobrać choćby ze strony wordpress.org lub wordpress-polska.pl. Pobrane pliki należy wypakować ze skompresowanej paczki. W zależności, czy korzystasz z 7zip’a, czy WinRar’a musisz skorzystać z opcji wyodrębnij wszystkie lub wypakuj tutaj.


5. Konfiguracja pliku wp-config.php

Po wypakowaniu plików należy przejść do katalogu zawierającego pliki instalacyjne Wordpress’a (screen poniżej).


Baza danych WordPress

Naszym głównym punktem docelowym będzie konfiguracja pliku wp-config-sample.php. Zanim jednak przejdziemy do tego polecam Ci uzbroić się w jakiś alternatywny edytor kodu, inny niż systemowy notatnik. Jeśli kodowałeś już coś wcześniej to na pewno jakiś posiadasz. Jeżeli natomiast jesteś totalnym laikiem polecam Ci Notepad++, który jest darmowy i prosty w użytkowaniu. Ściągniesz go z oficjalnej strony https://notepad-plus-plus.org/downloads/.
Zakładam, że już zainstalowałeś edytor, więc następnym krokiem jest zmiana nazwy naszego pliku „wp-config-sample.php” na „wp-config.php”, ponieważ tak powinien nazywać się domyślnie. Można to zrobić też po konfiguracji, ale jak kto woli - jeden popija kieliszek wódki piwem drugi nie. Klikając prawym przyciskiem myszy na plik wybierz polecenie „Edit with Notepad++” lub otwórz edytor i skorzystaj z polecania „Plik/Otwórz”. Twoim oczom ukaże się kilkadziesiąt linijek kodu.


Edycja wp-config.php

Od czego zaczniemy edycję? Otóż od elementów, które dotyczą bazy danych (zaznaczone kolorem czerwonym na screenie) i tu uwaga! Pamiętaj żeby wpisując swoje dane nie usunąć apostrofów! To bardzo ważne, ponieważ kod PHP Twojego skryptu nie będzie działał poprawnie. Ok, możemy się zająć robotą - w następujących miejscach wpisujesz następujące dane tj: ’database_name_here’ nazwę Twojej bazy danych,
’username_here’ nazwę użytkownika Twojej bazy danych,
’password_here’ hasło użytkownika Twojej bazy danych,
następne dwie definicje bazy zostają bez zmian. Jeden etap za Tobą, teraz drugi – edycja unikatowych kluczy uwierzytelniania (zaznaczone kolorem niebieskim). I tu również są dwie drogi tj. pierwsza – wpisujesz ręcznie między apostrofy wymyślone w głowie klucze, druga – generujesz za pomocą generatora do którego link zamieszczam tutaj. Proponuje drugą opcję chyba, że masz ochotę wymyślać niestworzone ciągi znaków, bo oglądałeś przed chwilą Matrix’a. Po wejściu w podany link zostaną wygenerowane klucze unikalne. Należy je skopiować i wkleić w pliku wp-config.php, najlepiej zaznaczyć całość dotyczącą unikalnych kluczy (zaznaczone kolorem niebieskim na poprzednim screenie) i wkleić nowe klucze unikalne.


Klucze unikalne WordPress

Ostatnim elementem edycji jest dodanie definicji polskiego języka WordPress’a. Odnajdujemy w kodzie linię „table_prefix = ,wp_’;” i tuż pod nią należy wstawić następującą „define(,WPLANG’, ,pl_PL’);”.
Prawie jesteśmy gotowi! Teraz przechodzimy do zakładki „Format” i sprawdzamy jakie kodowanie jest ustawione. Jeśli „UTF-8” to nie pozostało Ci nic innego jak zapisać edytowany plik. Jeśli masz zaznaczone inne formatowanie zaznacz i skopiuj wszystko co jest w pliku (ctrl+a, ctrl+c) i zmień formatowanie na właściwe, po czym wklej to co skopiowałeś przed sekundką (ctrl+a, ctrl+v). Kończąc zapisz plik pamiętając o tym, że jeśli nie zmieniłeś nazwy na początku to należy zmienić ją teraz na „wp-config.php”. I tyle w temacie edycji 😊 Całość edytowanego pliku przedstawiam poniżej.


Klucze unikalne WordPress

6. Kopiowanie plików na serwer

Powiedzmy sobie, że spełniliśmy wymagania stawiane nam przez WordPress’a. Teraz żebyś mógł dokonać instalacji należy przekopiować pliki instalacyjne wraz z edytowanym przez Ciebie wp-config.php na serwer przez klienta FTP. Klient FTP to narzędzie, które umożliwia przesyłanie danych pomiędzy klientem, a serwerem. Osobiście korzystam z darmowego klienta FileZilla dla systemu Windows. Jeśli nie wiesz o czym mówię możesz pójść dalej w las i skonfigurować sobie połączenie z serwerem tak jak i ja. Jeśli nie, skorzystaj z wbudowanego w Twój hosting klienta FTP, ale wróćmy do meritum sprawy. W folderze publicznym Twojej domeny tj. „public_html” wklejasz wszystkie pliki, które znajdują się w folderze, w którym znajduje się między innymi plik wp-config.php.

UWAGA!!! Kopiując pliki musisz pamiętać żeby nie kopiować ich w folderze. Co to oznacza? Jeśli wypakujesz pliki z archiwum WordPress5.4.rar powstanie w katalogu WordPress5.4 podkatalog wordpress i to właśnie z niego kopiujesz pliki. Jeśli skopiujesz pliki z podkatalogami Twój adres strony z WordPress’em będzie zawierał jego nazwę. Przykładowo twojadomena.pl/wordpress5.4/wordpress/ zamiast twojadomena.pl. Można później zmienić strukturę katalogów, ale po co rzucać sobie kijek i później po niego iść.


Kopiowanie plików Wordpress

7. INSTALACJA

Twoja pierwsza strona z użyciem WordPress’a już niebawem będzie istnieć! Cieszysz się? Bo ja bardzo! Jedyne co pozostało to uruchomienie instalacji Twojego cms’a, ale jak to zrobić? Otóż jeśli pliki zostały skopiowane do katalogu głównego Twojej domeny public_html, musisz w przeglądarce (nie wiem z jakiej korzystasz np. Chrome, Firefox, Opera), podać następujący adres: http://www.twoja-nazwa-domeny.pl/wp-admin/install.php.
Ja na potrzeby niniejszego poradnika zrobiłem pewną strukturę katalogów, by Ci pokazać jak będzie wyglądać adres wywołujący instalację WordPress’a. W katalogu swojej domeny public_html utworzyłem podkatalog blog, w którym jest następny podkatalog test i w nim następny podkatalog wordpress, a w środku niego znajdują się pliki WordPress’a. Cała ścieżka wygląda tak: „public_html/blog/test/wordpress”. Jak w takim przypadku wywołać instalację? Otóż jak się domyślasz bardzo prosto tj.
https://wasys.pl/blog/test/wordpress/wp-admin/install.php.
Po wpisaniu tego adresu pojawi Ci się następujące okno powitalne z możliwością wypełniania kilku pól.


Instalacja WordPress'a

Podajesz tytuł witryny, który jest tak jakby nazwą Twojej strony, nazwę użytkownika i hasło dzięki, którym będziesz mógł logować się do swojego panelu administracyjnego. Ostatnim elementem, który trzeba podać jest adres e-mail. Pole z checkbox’em dotyczącym nieindeksowania witryny polecam zostawić tak jak jest domyślnie, czyli niezaznaczone. Dlaczego? Otóż jest to przydatne tylko w trakcie budowy swojej witryny, a często zapomina się o odznaczeniu tego później, a co za tym idzie? Twoja strona nie jest pokazywana w wynikach wyszukiwania.

Dobrze zapamiętaj swoją nazwę użytkownika i hasło podane w trakcie instalacji, ponieważ potrzebne Ci będą do logowania się do panelu administracyjnego Twojej strony😊

Po wypełnieniu wszystkich danych zostało Ci kliknąć „Zainstaluj WordPress’a”, a Twoim oczom ukaże się ekran świadczący o powodzeniu misji.


Instalacja WordPress'a

Houston, mission complete! Co dalej? Zaloguj się do swojej pierwszej witryny opartej o WordPress’a, a Twoim oczom ukaże się panel administracyjny (screen poniżej).


Panel administracyjny WordPress'a

Teraz na spokojnie możesz się z nim zapoznać. Jeśli chcesz podejrzeć aktualny wygląd strony to w lewym górnym rogu, tuż obok ikony WordPress’a masz nazwę swojej witryny (u mnie zaznaczone kolorem czerwonym), kliknij w nią, a Twoim oczom ukaże się Twoja strona.


Panel administracyjny WordPress'a

Zakończenie

Dzisiejsza podróż kończy się właśnie w tym miejscu. Pozostaje smutek, żal i poczucie pustki? Wcale nie! W końcu masz swoją pierwszą stronę internetową opartą o WordPress’a! A poza tym to nie koniec naszej wędrówki w temacie tworzenia stron internetowych - jak wiadomo samuraj nie ma celu, lecz drogę. Nie zwalniamy i już wkrótce lecimy dalej. Ze swojej strony bardzo Cię zachęcam do nauki kodowania, by nie korzystać tylko i wyłącznie z gotowych rozwiązań. Znajomość podstaw HTML, CSS czy PHP zawsze się przyda, a zwłaszcza wtedy, gdy coś chcemy nieszablonowo zmienić lub dochodzi do jakiejś awarii w edycji.
Może masz jakieś pytania lub chciałbyś żebym poruszył jakiś temat na blogu? A może potrzebujesz pomocy z instalacją WordPress’a, czy po prostu potrzebujesz strony internetowej? Zachęcam Cię do kontaktu ze mną drogą mailową - adres: kontakt@wasys.pl! Z chęcią porozmawiam na każdy temat i pomogę Ci sprostać problemom przy budowie strony internetowej!
Trzymaj się i do zobaczenia następnym razem!Kacper Wałek

Telefon :

+48 728 106 718

Adres :

Stalowa Wola i okolice