Blog zespołu Wasys.pl

Śledź nasze najnowsze treści...

One Page vs klasyczna strona www

Dzień dobry, cześć i czołem! Dzisiaj zajmiemy się odpowiedzią na pytanie jaką stronę wybrać – klasyczną czy typu one page? Warto posiąść odrobinę wiedzy przed postawieniem własnej witryny, ponieważ należy zdawać sobie sprawę z zalet i konsekwencji swojego wyboru. A więc zaczynamy!


Budowa strony

Tu jest pies pogrzebany, a mianowicie w samej budowie strony internetowej. Jak najprościej odróżnić jeden typ od drugiego? Bajecznie prosto! Klasyczna strona www posiada podstrony, a one page nie. Żeby stało się to jeszcze prostsze posłużę się pewnym przykładem. Mianowicie istnieje zakład pogrzebowy „Bóg tak chciał”, który chciałby mieć swoją wizytówkę w sieci. Informacje jakie chciałby umieścić na swojej stronie to: oferta zakładu, galeria, kontakt i promocje. W przypadku klasycznej budowy strony każda z tych grup znajdzie się na oddzielnej podstronie do której użytkownik zostanie przekierowany po kliknięciu w odnośnik menu lub link. Natomiast na stronie one page wszystko znajdować się będzie na jednej podstronie w formie poszczególnych sekcji. By dotrzeć do określonej sekcji należy ręcznie zescrollować stronę do miejsca, w którym się znajduje lub w menu wybrać odnośnik, po którego kliknięciu strona zescrolluję się sama. Należy pamiętać, że sekcje nie mają swojego adresu tylko identyfikatory za pośrednictwem, których może się odbyć choćby scrollowanie.

One page vs klasyczna strona – wady i zalety

Wybór klasycznej strony internetowej preferowany jest dla witryn o dużej ilości contentu, który można podzielić na podstrony i właściwie przedstawić. Raczej nie wyobrażam sobie strony one page, która ma wszystkie informacje od oferty po kontakt, a dodatkowo 40 wpisów na jednej podstronie. Grozi to samobójstwem ze strony użytkownika po przescrollowaniu całego contentu. Wybór klasycznego podejścia daje również większą uniwersalność w przypadku, gdy dodatkowo zamierzasz dodawać nowe treści lub prowadzić firmowego bloga. Już teraz nasuwa się konkluzja, że one page jest dobrym pomysłem na stronach typowo wizytówkowych o nieprzesadzonej ilości contentu. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie osadzenie nawigacji na obydwu typach budowy strony. W przypadku one page nawigacja powinna wędrować tuż za użytkownikiem, by nie musiał się irytować scrollowaniem, natomiast na klasycznej stronie trzeba zadbać o przyjazne linkowanie podstron, ponieważ jak już wiesz każda podstrona ma osobny adres url. Jest to istotne w kontekście pozycjonowania witryny, a skoro już ten temat dotknąłem to odpowiedzmy sobie na pytanie, która strona jest łatwiejsza, czy przyjaźniejsza pozycjonowaniu? Klasyczna! Albowiem na tego typu stronach jest większa ilość treści, a jeśli prowadzi się dodatkowo bloga i na bieżąco dodaje się zmiany – roboty Googla to wiedzą! One page służy małej ilości contentu, ale traci na pozycjonowaniu. Jak to się mówi, coś za coś, ale za to zyskuje na mobilności, ponieważ, by przejść z sekcji do sekcji nie trzeba przeładowywać strony na podstronę tylko ją zescrollować. Ważną różnicą, która interesuje firmę na samym początku jest cena obydwu rozwiązań. I tu uwaga! Strony typu one page są tańsze, ponieważ są prostsze w kontekście interfejsu, ale trudniejsze w rozbudowie i optymalizacji - co nie raz kończy się stawianiem nowej witryny w przypadku dołożenia większej ilości contentu. Cena klasycznej strony www jest wyższa nie bez powodu, albowiem niesie więcej zalet i nie przysparza problemów w momencie rozbudowy. Jeśli wybierzesz opcję single page to staraj się, aby jej treść miała odpowiednią wartość, a w zasadzie nie ważne jaki typ strony wybierzesz - niech zawsze jej content będzie wartościowy.


PODSUMOWANIE

Wiem, wybór nie jest prosty, a zwłaszcza na początku, kiedy w głównej mierze koszty grają pierwsze skrzypce. Musisz rozważyć wszystkie wady i zalety poszczególnych rozwiązań i podjąć odpowiednią decyzję, a to zaprocentuje w przyszłości.
Mam nadzieję, że tym wpisem rozwiałem choć odrobinę wątpliwości lub pogłębiłem Twoją wiedzę. Jeśli masz jakieś pytania lub trapi Cię jaką podjąć decyzję, nie krępuj się, napisz do nas. Tymczasem dziękuje Ci za przeczytanie tego artykułu i do zobaczenia następnym razem!
Kacper Wałek

Telefon :

+48 728 106 718

Adres :

Stalowa Wola i okolice