Blog zespołu Wasys.pl

Śledź nasze najnowsze treści...

Wybór domeny internetowej

Klamka zapadła. Podjąłeś decyzję, że zakładasz stronę internetową dla siebie lub swojej firmy. Tylko jak to zrobić? Dzisiejszym artykułem zaczynamy cykl o tematyce zakładania strony internetowej!


Nie taki diabeł straszny, jak go malują… Wszystko z czym człowiek ma styczność po raz pierwszy może wydawać się trudne, a w rzeczywistości takie być nie musi. Podobnie jest z zakładaniem swojej pierwszej strony internetowej, po prostu trzeba przejść parę istotnych etapów i wybrać odpowiadające nam narzędzia i usługi. A więc uwaga, zaczynamy!


1. Domena? Co to takiego?

Pierwszym krokiem w kierunku Twojej strony internetowej jest wybór domeny. Ale czym jest domena internetowa, jak najprościej ją przedstawić? Jako osoba fizyczna posiadasz swój adres zamieszkania, a w przypadku prowadzenia firmy - adres siedziby i widzisz, tak samo jest z domeną.

Najprościej można powiedzieć, że jest Twoim adresem internetowym w sieci pod którym można Cię znaleźć. Domena internetowa składa się z dwóch części tj. nazwy głównej (np. wasys) i rozszerzenia(np. pl).


2. Dobra nazwa główna

Dobra domena jest kluczem do odnalezienia Cię w sieci, więc naturalne jest, że powinna wiązać się z dziedziną, którą się zajmujesz. Przykładowo, gdy świadczysz usługi hydrauliczne i jesteś właścicielem takiej domeny jak „hydraulik.pl”, możesz być pewien, że będziesz miał duży ruch na stronę przez osoby szukające takich usług. Jeśli jednak postawisz na domenę tożsamą z nazwą Twojej firmy np. „kowalski-hydraulik”, będziesz musiał włożyć więcej siły w rozpoznawalność Twojej marki.

Naturalnie internet i domeny nie narodziły się wczoraj i większość naprawdę dobrych domen jest już zajęta. Lecz czasami naprawdę można złapać rodzynka - grunt to otwarty umysł.


3. Prostota, klucz do sukcesu?

Należy również pamiętać, że nazwa domeny musi być krótka, chwytliwa i łatwa do zapamiętania. Proste nie? No nie zawsze, ale musisz myśleć właśnie jak internauta, który Cię szuka lub Twojej firmy. Pozwól mu siebie zapamiętać i nie zaprzątaj mu głowy tym, czy w nazwie Twojej domeny były jakieś myślniki, czy nie. Minimalizuj ryzyko, więc polecamy unikania takich dodatków.

Im prościej, tym lepiej. Tym się kieruj, im łatwiej Cię zapamiętać, tym trudniej klientowi pomylić.


4. Rozszerzenie

Jeśli etap nazwy głównej domeny masz już za sobą, pora przejść do rozszerzenia, czyli tego co jest po kropce. Wybór jest naprawdę szeroki, lecz w tym wypadku wychodzimy z założenia, by dobierać końcówkę adekwatnie od miejsca i charakteru działalności Twojej osoby lub firmy.

W przypadku, gdy Twoje usługi mają zasięg krajowy wybierz końcówkę „.pl”, jeśli globalny „.com”. Proste? No pewnie!


5. Długowieczność domeny

Kolejnym aspektem jest długowieczność Twojej domeny. Mianowicie wybierając ją, musisz myśleć o tym, że nie wybierasz jej na tydzień, czy na rok. Prawdopodobnie wybierasz ją na zawsze, chyba, że coś pójdzie nie tak i na Twoim koncie braknie kilku polskich „cebulionów” na opłacenie jej odnowienia.

Pamiętaj o tym, że wszystko możesz zmienić na Twojej stronie, szatę graficzną, logo, przeobrazić zwykłą witrynę w sklep internetowy, ale dobra domena pozostanie z Tobą do końca!


6. Rejestracja domeny

Najwyższy czas tchnąć życie w Twoją domenę. Co musisz zrobić? Polecamy najpierw sprawdzić, czy takowa nie istnieje. Gdzie to zrobić? Przykładowo wpisując w wyszukiwarkę „rejestracja domeny” lub korzystając z jakiegoś znanego portalu oferującego takie usługi np. „www.home.pl”. Jeśli masz szczęście i Twoja wymarzona domena jest wolna – możesz ją rejestrować! Gdzie? To już Twoja indywidualna sprawa. W większości przypadków rejestracja domeny jest stosunkowo tania i wynosi około 10 zł/netto. Natomiast jest tutaj jeden ważny aspekt, który pojawił się chwilę wcześniej - mianowicie jej odnowienie. Wygląda to w praktyce tak, że po rejestracji domeny opłacacie z góry okres jej ważności. Przed upływem tego terminu jesteście bombardowani tysiącem maili o odnowienie i UWAGA! Cena rejestracji różni się od ceny odnowienia, czyli przedłużenia jej ważności i tu uczulamy, by spojrzeć na ten aspekt przed rejestracją domeny. Oczywiście nie ma problemu, by przenieść domenę do innego serwisu, lecz lepiej swój czas poświecić na inne rzeczy niż niemiło się zaskoczyć. Osobiście nie chcielibyśmy faworyzować żadnych konkretnych firm, aktualnie korzystamy z serwisu „gnum.pl” z którego jesteśmy zadowoleni i możemy go z czystym sumieniem polecić.

Pamiętaj: Domena jest po prostu niezbędna i nierozłączna z Twoją przyszłą stroną internetową, podobnie jak Putin z Rosją. Wybór jej jest bardzo ważny z punktu widzenia sukcesu Twojej osoby lub firmy.


Zakończenie

Na dzisiaj wystarczy… Zapraszamy Cię do śledzenia kolejnych części naszego bloga o tematyce „Jak założyć stronę internetową?”. W następnym wpisie przybliżymy Ci temat wyboru odpowiedniego hostingu dla Twojej strony internetowej! Masz pytania? Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy Ci w wyborze wymarzonej domeny!

Zespół Wasys.pl

Telefon :

+48 728 106 718

Adres :

Stalowa Wola i okolice