Blog zespołu Wasys.pl

Śledź nasze najnowsze treści...

Jak wybrać hosting?

Skoro tutaj jesteś to znaczy, że interesuje Cię tematyka stron internetowych lub masz już domenę i zastanawiasz się co dalej zrobić. Dzisiaj przejdziemy do tematu hostingu internetowego, który jest kluczowym elementem poprawnego działania Twojej witryny. Więc bez zbędnego gadania, zaczynamy!


1. Hosting - co to jest?

Tradycyjnie, zacznijmy od tego co to jest ten cały hosting. Skłonię się tu do pewnego porównania, by przedstawić Ci w przystępny sposób z czym to się je. Załóżmy, że wynajmujesz biuro pod działalność swojej firmy. Adresem Twojego biura jest domena, dzięki której wiadomo jak do Ciebie trafić. Natomiast co z tego, jeśli Twoi klienci znają adres Twojej firmy, jak nie mogą Cię tam zastać? I to jest kluczowy moment – uważaj! Abstrakcyjnie rzecz biorąc Twoja obecność w biurze to właśnie Twój hosting tyle, że całodobowy. Albowiem Twoja strona internetowa musi być wyświetlana bez przerwy i każdego dnia w roku. Hosting działa trochę jak sklep monopolowy, kiedy masz ochotę się napić, a godzina pozostawia wiele do życzenia, nie zastanawiasz się tylko idziesz i kupujesz bezalkoholowe piwo.

Ze strony technicznej hosting to po prostu specjalny komputer z wydzielonym miejscem dyskowym podłączonym na stałe do internetu. Na swoim hostingu (potocznie też zwanym serwerem), możesz umieszczać wszelakiej maści dane tj. pliki multimedialne, dokumenty, swoją stronę www czy też sklep internetowy.


2. Na co zwrócić uwagę?

W rzeczywistości wybranie odpowiedniego hostingu nie jest takie proste jak się wydaje. Podstawowym krokiem poprzedzającym szukanie odpowiedniego serwera jest sprecyzowanie jego zastosowania. Oferta firm hostingowych jest naprawdę obszerna. W tym artykule nie będziemy omawiać darmowych usług hostingowych, ponieważ śmiało mogę powiedzieć, że większość z nich to nieporozumienie.

Parametry hostingu są dla wielu osób czarną magią i warto się z nimi trochę zapoznać przed zakupem odpowiedniego pakietu. W ofercie firm hostingowych możemy znaleźć: hosting www i to na nim się skupimy, serwery VPS, serwery dedykowane oraz serwery hybrydowe. Jeśli masz wątpliwości co do hostingu, który chciałbyś wybrać, skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!


Przestrzeń dyskowa

Do rzeczy, masz domenę, jesteś zdeterminowany i chcesz ją podpiąć do serwera. Przeglądasz oferty i zastanawiasz się na co zwrócić uwagę. I tu przychodzimy Ci z pomocą. Zacznijmy od pojemności dyskowej hostingu. Na prostą stronę wystarczy w zupełności kilka GB pojemności dyskowej, chyba, że będziesz zamieszczał dużą ilość plików multimedialnych tj. zdjęcia czy filmy. Dla sklepu internetowego od razu możesz przyjąć zakres od kilkunastu GB wzwyż (osobiście zalecam 50GB+). Większa przestrzeń na serwerze to wygoda w przypadku obszernej rozbudowy własnej witryny, czy sklepu internetowego. Poza tym kto powiedział, że na jednym serwerze może być tylko jedna strona www?
No właśnie :)
Na początku może jest to zaletą, ponieważ korzystając z jednego hostingu możesz mieć kilka stron podpiętych do niego. Z biegiem czasu możesz zauważyć pewną ogromną wadę tego rozwiązania. Mianowicie, gdy pada serwer, padają wszystkie Twoje strony... Oczywiście zakładam ten najczarniejszy scenariusz. Nic się nie dzieje, gdy są to strony wizytówkowe, ale w przypadku sklepów internetowych wygląda to trochę gorzej, dlatego dla sklepu zalecam proporcje 1:1. Oczywiście polecam Ci robienie również kopii zapasowej Twoich witryn na wypadek armagedonu.
Warto również zadbać o prędkość dysku i postawić na technologię dysku SSD, ponieważ są kilkanaście razy szybsze od talerzowych HDD, ale są oczywiście droższe.

Lepiej skupić się na rzeczach, które przyniosą Ci wymierne korzyści niż myśleć nad zmianą hostingu. Oczywiście w większości firm hostingowych istnieje możliwość przejścia z niższego pakietu hostingowego na wyższy, aczkolwiek wiąże się to z zapłatą z góry za następny okres rozliczeniowy.


Transfer

Najprościej - chodzi o to ile danych może zostać przesłane z serwera do klientów Twojej witryny. W większości przypadków ofert hostingowych jest on nielimitowany. Jeśli znasz potencjalną ilość klientów to łatwo możesz sobie przeliczyć ile go wykorzystasz. Przykładowo jeśli masz jedno zdjęcie o wadze 1 MB, a odbierze go 10 klientów to wynikiem transferu jest 10 MB. Proste, nie?

Oficjalnie nielimitowany transfer posiada jednak limit. W przypadku małych aplikacji i witryn internetowych jest nie do wykorzystania. Także jeśli zaczynasz swoją przygodę ze stronami internetowymi możesz być spokojny, Tobie też go nie zabraknie. Martwić się mogą jedynie autorzy ogromnych serwisów, ale w takim wypadku serwer dobierany jest indywidualnie, parametr po parametrze.


Uptime

Uptime jest parametrem świadczącym o bezawaryjnym czasie pracy serwera. Wartość tego parametru jest przyjmowana procentowo i określa ilość czasu, w którym Twoja strona będzie wyświetlać się poprawnie.

Większość firm oferujących usługi hostingowe zapewnia sprawność na wysokim poziomie. Warto przed podjęciem decyzji o zakupie odpowiedniego pakietu zapoznania się z opiniami użytkowników.


Obsługiwane technologie

Trafiliśmy do punktu, który jest jednym z kluczowych. W zależności co chcesz na swoim hostingu postawić, musisz zorientować się, czy obsługuje on niniejszą technologię. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z programowaniem i będziesz pisał przykładowo w HTML'u, jeśli będzie to zwykła strona wizytówkowa, to raczej wątpliwe, by byle jaki hosting nie przygarnął Twojej strony. Natomiast jeśli chcesz skorzystać z jednego z popularnych CMS’ów tj. Wordpress, Joomla czy Drupal, należy zorientować się, czy hosting obsługuje technologie wspierające te rozwiązania. Przykładem może być choćby Wordpress, który potrzebuje do egzystencji obsługi bazy danych MySQL, PHP i serwera FTP.

Pamiętaj! Sprawdź technologie obsługiwane przez wybierany przez Ciebie hosting. Warto również spojrzeć na takie parametry jak ilość utworzenia kont e-mail, czy też baz danych MySQL.


Bezpieczeństwo

Większość prostych stron internetowych nie przekazuje zbyt wiele informacji. Najczęściej jest to jakiś formularz kontaktowy lub newsletter. Wiele osób zapomina, że przesyłając dane bez żadnego szyfrowania są one po prostu jawne. Osobiście wychodzę z założenia, że mając jakąkolwiek stronę internetową warto się wyposażyć choćby w darmowy certyfikat SSL. Uważam również, że bezpieczeństwo witryny powinno rosnąć wprost proporcjonalnie do przesyłanych danych. W niektórych rozwiązaniach certyfikat SSL jest niezbędny do działania. Przykładem jest choćby PrestaShop, który wymaga go dla wewnętrznego przetwarzania płatności. Kolejnym aspektem przemawiającym na plus SSL jest to, że jest czynnikiem rankingowym dla Google.

Pamiętaj! Bezpieczeństwo Twojej strony buduje zaufanie klienta. W większości ofert hostingowych certyfikat SSL jest już w pakiecie. Jeśli nie można łatwo znaleźć w wyszukiwarce Google, jak otrzymać darmowy certyfikat SSL Let's Encrypt i jak go skonfigurować.


Wsparcie

Kolejny punkt na naszej trasie to temat kontaktu i wsparcia ze strony support’u - pomijany przez duże grono użytkowników. I tu chciałbym dać Ci wskazówkę, by zaoszczędzić trochę nerwów. Zdarza się, że w pewnym momencie coś przestanie działać, zazwyczaj jest to wtedy, gdy potrzebujemy najwyższej niezawodności. Ale cóż, nikt ani nic nie jest idealne i pewne, tak jak śmierć i podatki. Jedna chwila, serwer nie odpowiada lub aktualizacja doprowadziła do jakiegoś losowego wypadku. Albo jeszcze gorzej, nie zrobiliśmy nic, prócz zapłacenia za kolejny okres rozliczeniowy hostingu, a tu bęc i nasza witryna nie odpowiada. Sprawdzamy problem z naszej strony i wychodzi, że wszystko jest dobrze, więc łapiemy telefon i dzwonimy do dostawcy hostingu. I co? Melodyjka gra, nie ma 10 klientów przed nami, albo melodyjka nie gra i nikt się nie zgłasza. Piszemy mail’e, dzwonimy i wcześniej usługa zaczyna działać niż ktokolwiek odpowiada. Nie wiem jak Ty, ale mnie to strasznie denerwuje, więc polecam Ci rozeznać się dobrze pod kontem support’u interesującego hostingu. Da się również popaść ze skrajności w skrajność i spotkałem się z taką firmą, która bombardowała mnie ofertami każdego dnia.

Pamiętaj! Zanim wybierzesz dostawcę usług zapoznaj się z komentarzami, opinią w sieci, a także rozpytaj wśród swoich znajomych z jakich hostingów korzystają.


3. Cena

Ile kosztuje przyzwoity hosting? Tu należy sobie powiedzieć, że zależy do czego ma nam służyć. Zwykły serwer pod prostą stronę kosztuje od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Warto postawić na którąś ze sprawdzonych firm i cieszyć się stabilnością i niezawodnością. VPN’y i serwery dedykowane to już wydatek kilkudziesięciu lub kilkuset złotych miesięcznie. Każdy wybór trzeba poprzedzić wywiadem środowiskowym.

Pamiętaj! Wybierając usługi hostingowe nie kieruj się tylko ceną! Warto dopłacić parę złotych, których nie odczujesz w przeciwieństwie do utraty nerwów, a nie daj Boże danych.

UWAGA!!! Większość ofert hostingowych dużych firm ma inną cenę za pierwszy rok korzystania z usług (cena promocyjna), a w kolejnym roku jest już normalna. I tu uważaj, żebyś się nie zdziwił jak po rocznym okresie użytkowania serwera za 20 złotych, przyszła Ci faktura za następny sezon w wysokości kilku stówek!


Zakończenie

Niestety nasza wycieczka kończy się właśnie w tym miejscu. Mam nadzieję, że pomogliśmy Ci rozjaśnić temat hostingu internetowego. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu - wybierzemy odpowiedni hosting dla Ciebie!

Zespół Wasys.pl

Telefon :

+48 728 106 718

Adres :

Stalowa Wola i okolice